To site χρησιμοποιεί cookies. Επιλέγοντας “Αποδοχή”, σημαίνει ότι συμφωνείτε με την χρήση των cookies όπως αναγράφεται στους όρους πολιτικής.
ΑΠΟΔΟΧΗ COOKIES

Οι άνθρωποι με τη μεγαλύτερη επιρροή στο Twitter το 2017

Οι άνθρωποι με τη μεγαλύτερη επιρροή στο Twitter το 2017
Η ομάδα του Brandwatch μελετά λογαριασμούς και καταλήγει στους άνδρες και τις γυναίκες που ξεχώρισαν με τη δράση τους στο social δίκτυο.  

Οι ήρωες δεν φορούν πάντοτε κάπες, όπως ακριβώς οι influencers δεν είναι πάντα αρχηγοί κρατών (αν και μερικές φορές είναι).

Την περασμένη χρονιά η ομάδα του Brandwatch React ονόμασε τους πιο σημαντικούς άντρες και γυναίκες στο Twitter. Και τώρα, καθώς το 2017 βαίνει προς το τέλος του, θα το κάνει ξανά!

Μεθοδολογία

Η Brandwatch χρησιμοποιεί μια τεράστια βάση δεδομένων με ονόματα για να κατανοήσει το φύλο του ατόμου πίσω από έναν λογαριασμό. Όπου ο αλγόριθμος δεν είναι σίγουρος, τότε δεν αποδίδει κάποιο φύλο.

Για αυτή την έρευνα χρησιμοποιήθηκε το Audience της Brandwatch για να αναζητηθούν άτομα που αναγνωρίζει η Brandwatch ως αρσενικά και θηλυκά και στη συνέχεια τα ταξινόμησε με μετρήσεις επιρροής.

Οι λογαριασμοί κατατάχθηκαν σύμφωνα με μια σειρά κριτηρίων που προστέθηκαν για να δημιουργήσουν τη βαθμολογία επιρροής τους. Αυτό είναι ένα μέτρο του μεγέθους επιρροής ενός λογαριασμού στην πάροδο του χρόνου, με βάση το επίπεδο γνήσιας δέσμευσης που δημιουργεί. Ενώ πολλοί followers, retweets και απαντήσεις θα βοηθήσουν, όσο πιο μεγάλη επιρροή ασκούν οι άνθρωποι με τους οποίους συνδέονται, τόσο καλύτερη είναι η βαθμολογία.

Έτσι, αυτή η έρευνα ενσωματώνει την κατηγοριοποίηση των φύλων των λογαριασμών και την βαθμολογία των επιρροών για να κατατάξει τους πιο influential άντρες και γυναίκες στο Twitter.

Οι μετρήσεις followers που αναφέρονται παρακάτω ήταν σωστές και στρογγυλεμένες στο πλησιέστερο εκατομμύριο κατά τη στιγμή της γραφής.

Οι πιο σημαντικοί άντρες και γυναίκες στο Twitter

Ας πάμε κατευθείαν στο "ψητό".

Εδώ είναι οι πέντε κορυφαίοι influential άνδρες και γυναίκες στο Twitter σύμφωνα με το κοινό του Brandwatch.


A visualization of the top five most influential men and women on Twitter. In the men's list there's Justin Bieber, Donald Trump, Justin Timberlake, Christiano Ronaldo and Jimmy Fallon. In the women's there's Katy Perry, Shakira, JLo, Ellen Degeneres and Demi Lovato



Μια απεικόνιση των κορυφαίων πέντε σημαντικότερων ανδρών και γυναικών στο Twitter. Στη λίστα ανδρών υπάρχουν οι Justin Bieber, Donald Trump, Justin Timberlake, Christiano Ronaldo και Jimmy Fallon. Στις γυναίκες υπάρχουν η Katy Perry, η Shakira, η JLo, η Ellen Degeneres και η Demi Lovato.

Οι άνδρες

Ίσως να μην εκπλαγείτε όταν μάθετε ότι η Bieber έχει μεγαλύτερη επιρροή από το Trump στο Twitter (έχει διπλάσιο αριθμό followers και ήταν και ο πιο ισχυρός άνθρωπος πέρυσι).

Αξιοσημείωτα ονόματα από τον κατάλογο του περασμένου έτους, που δεν έκαναν αρκετά για να συμπεριληφθούν στην κορυφαία φετινή δεκάδα, αποτελούν οι Kevin Hart, Zayn Malik και Kanye West.

Name
Twitter handle Influencer score Follower count This year placement Last year placement
Justin Bieber @justinbieber 96 103M 1 1
Donald J Trump @realdonaldtrump 96 42M 2 6
Justin Timberlake @jtimberlake 95 63M 3 3
Cristiano Ronaldo @cristiano 95 63M 4 7
Jimmy Fallon @jimmyfallon 95 50M 5 8
Bill Gates @billgates 95 41M 6 9
Ricky Gervais @rickygervais 95 13M 7 Wasn’t in top 10
Barack Obama @barackobama 94 97M
8 2
Niall Horan @niallofficial 94 36M 9 Wasn’t in top 10
Narendra Modi @narendramodi 94 37M 10 Wasn’t in top 10

Οι γυναίκες

Κι ενώ οι 10 κορυφαίοι άνδρες έχουν μερικά νέα πρόσωπα, ο γυναικείος κατάλογος ήταν περισσότερο ανακατασκευασμένος. Η Katy Perry ανέβηκε στην κορυφή, ενώ Shakira, Demi Lovato, Ellen Degeneres, Haruka Nakagawa, Britney Spears και Alicia Keys, ανέβηκαν ή διατήρησαν τις θέσεις τους σε σχέση με πέρυσι. Εν τω μεταξύ, οι JLo, Selena Gomez και Oprah Winfrey έχασαν θέσεις στο χάρτη επιρροής. 

Φυσικά, ανεξάρτητα από το ποιος κινείται πάνω ή κάτω, κάθε μία από αυτές τις γυναίκες ασκεί μεγάλη επιρροή από μόνη της.

Name
Twitter handle Influencer score Follower count This year placement Last year placement
Katy Perry @katyperry 96 106M 1 2
Shakira @shakira 96 49M 2 4
Jennifer Lopez @jlo 96 44M 3 1
Ellen Degeneres @theellenshow 95 75M 4 8
Demi Lovato @ddlovato 95 51M 5 6
Selena Gomez @selenagomez 95 55M 6 3
Haruka Nakagawa @haruka_nkgw10 95 1M 7 7
Britney Spears @britneyspears 94 56M 8 9
Oprah Winfrey @oprah 94 40M 9 5
Alicia Keys @aliciakeys 94 29M 10 Wasn’t in top 10


Ένας αξιόλογος λογαριασμός στο Top 10 είναι αυτός της @haruka_nkgw10 που διατήρησε τη θέση της. Ενώ έχει πολύ λιγότερους οπαδούς από ό,τι οι άλλες γυναίκες της λίστας, η ικανότητά της να δημιουργεί δεσμούς με την ευρύτερη κοινότητα, της έχει προσφέρει μια θέση στους κορυφαίους.

Τι πρέπει να κρατήσουμε από τον κατάλογο του τρέχοντος έτους;

Μερικοί θα πουν πως η επιρροή του Διαδικτύου δεν είναι σημαντική, ενώ άλλοι θα δουν τη λίστα και θα ξεχωρίσουν την ελπίδα, καθώς νέοι καλλιτέχνες που ανεβαίνουν πάνω από την καθιερωμένη εξουσία, εκφράζουν τις αλήθειες τους.

Κάποιοι άλλοι θα διαπιστώσουν πώς η συζήτηση Twitter έχει αλλάξει, καθώς θα δουν τη συντριπτική επιρροή των διασημοτήτων σε σύγκριση με αυτή των πολιτικών ηγετών. Και θα μπορούσαν να σημειώσουν ότι ενώ οι "αριστερές" φωνές διάσημων όπως η Katy Perry να μην έχουν μετατοπίσει τις εκλογές προς τη Χίλαρι Κλίντον το 2016, ωστόσο η επιρροή τους στους νέους μπορεί να είναι ένας αξιόλογος παράγοντας προς παρακολούθηση, καθώς η νεότερη βάση του Twitter αυξάνεται.