Art Director

Η ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗΣ Α.Ε αναζητά Art Director

Η ΦΟΥΡΝΑΡΑΚΗΣ Α.Ε. με ηγετική θέση στην Ελληνική αγορά και με δίκτυο πωλήσεων ήδη σε αρκετές χώρες, συνεχίζει να αναπτύσσεται ταχύτατα. Η εταιρεία σχεδιάζει, κατασκευάζει, εμπορεύεται και διακινεί τα πιο δυνατά Βrands βιομηχανικών εργαλείων. Έχοντας εξαιρετικά προϊόντα, εξωστρεφή χαρακτήρα και επενδύοντας στο κατάλληλο δίκτυο συνεργατών, στοχεύει να γίνει ένας από τους πρωταγωνιστές στο τομέα των εργαλείων στην Ευρωπαϊκή επικράτεια και ζητά:

Ρόλος:

Ο/Η κατάλληλος/η υποψήφιος/α θα συντονίζει την ήδη υπάρχουσα δημιουργική ομάδα της εταιρείας και θα συμβάλλει στη σύλληψη, το σχεδιασμό και την υλοποίηση της εταιρικής επικοινωνίας, των προωθητικών υλικών καθώς και της προϊοντικής συσκευασίας (με έμφαση στο έντυπο). Ιστότοποι και κατάλογοι της εταιρείας: www.fournarakis.gr, www.ffgroup-toolindustries.com, www.benman-tools.com, www.ffgroup-tools.com, www.morris-deco.com, www.hugo-locks.com .

Προφίλ Υποψηφίου:

Δημιουργικό πνεύμα με δυνατότητα να δημιoυργήσει ολοκληρωμένα project κάτω από εμπεριστατωμένα concept. Να έχει έμφυτο ενδιαφέρον τόσο για την εταιρεία όσο και για το κάθε project ξεχωριστά καθώς και να αντιλαμβάνεται την ανάγκη του να παραδίδει ακέραιο αποτέλεσμα υψηλής ποιότητας. Ομαδικό πνεύμα που απολαμβάνει τη συνεργασία με συναδέλφους καθώς και άνεση στο να μοιράζεται τη γνώση. Ευγένεια, δημιουργικότητα, συνέπεια, ακρίβεια και προσοχή στη λεπτομέρεια είναι μερικές από τις αρχές που θα θέλαμε να πρεσβεύει.

Αρμοδιότητες:

Δημιουργικός σχεδιασμός και επιμέλεια έντυπου και digital υλικού με γνώμονα την εταιρική στρατηγική (προϊοντικοί κατάλογοι, συσκευασίες, φυλλάδια προσφορών, προωθητικό υλικό, σήμανση καταστημάτων, ντύσιμο αυτοκινήτων, social media, Newsletter, Websites κλπ)

Day–to–day διαχείριση των τρεχόντων project, συντονισμός της δημιουργικής ομάδας και ευθύνη για την παράδοση των εργασιών στα προκαθορισμένα deadlines

Στενή συνεργασία με το τμήμα Marketing για τη διασφάλιση τήρησης των προδιαγραφών και της εταιρικής στρατηγικής

Κλείσιμο τελικής μακέτας

Νέες προτάσεις και ιδέες πάνω στα εταιρικά υλικά

Συνεργασία με developers όπου χρειάζεται για δημιουργία και χρήση αυτοματοποιήσεων σε InDesign δημιουργίας καταλόγων και άλλων εντύπων καθώς και για δημιουργικά για τα Websites

Συνεχής παρακολούθηση και ενημέρωση για το design και τις νέες τεχνολογίες.

‘Ελεγχος τελικών υλικών προς εκτύπωση

Προσόντα:

Ανώτερες/ Ανώτατες σπουδές κατεύθυνσης Design, Graphic Arts κτλ

Μεταπτυχιακός τίτλος σε Marketing ή συναφές αντικείμενο

Εμπειρία άνω των εφτά (7) ετών σε αντίστοιχη θέση (managerial) σε agency ή σε τμήμα marketing εμπορικής εταιρείας, αποδεδειγμένη με ισχυρό online portfolio

Άριστη χρήση Adobe Creative Suite (Adobe Photoshop, Illustrator, InDesign and After Effects)

Άριστη γνώση τελικής μακέτας

Άριστη γνώση εργαλείων ΜS Office (εμπειρία σε περιβάλλον Office 365 θα εκτιμηθεί)

Εμπειρία σε δημιουργία προιοντικών καταλόγων /φυλλαδίων

Εμπειρία στη δημιουργία/redesign συσκευασίας

Καλή γνώση Αγγλικής γλώσσας, επιπέδου Lower και άνω

Γνώσεις προϊοντικής φωτογραφίας και βίντεο

Πολύ καλή γνώση παραγωγής και εκτυπωτικών διαδικασιών

Πολύ καλή γνώση προδιαγραφών και εργαλείων δημιουργίας εικαστικών για digital μέσα (social media posts, display banners, static & animated, βίντεο, Newsletter, website)

Γνώση UX και website design θα συνεκτιμηθούν

Ικανότητα τόσο ανεξάρτητης εργασίας όσο όμως και ανάθεσης εργασίας από και προς τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας, «a thinker and a doer»

Ικανότητα αναγνώρισης προτεραιοτήτων, σωστής διαχείρισης χρόνου και διαφορετικών παράλληλων project καθώς και προσαρμογή σε ενδεχόμενη συχνή εναλλαγή προτεραιοτήτων

Άριστες οργανωτικές ικανότητες και πνεύμα ομαδικής εργασίας

Υπευθυνότητα και προσοχή στη λεπτομέρεια

Υποψήφιοι DIYers θα προτιμηθούν

Παροχές:

Υπερσύγχρονο περιβάλλον εργασίας

Ανταγωνιστικός μισθός

Έξοδα κίνησης

Δίνεται η δυνατότητα συνεργασίας με εξαρτημένη εργασία ή με σύμβαση παροχής υπηρεσιών, και στις δύο περιπτώσεις εντός των γραφείων της εταιρείας.

Αποστολή βιογραφικών:

art_director_cv@fournarakis.gr