Creative Director

Η KPMG αναζητά Creative Director

CREATIVE DIRECTOR

Περιγραφή Εταιρείας:

Εκ μέρους πελάτη μας, που δραστηριοποιείται στον τομέα της διαφήμισης και του μάρκετινγκ, επιθυμούμε να εντοπίσουμε φιλόδοξο, δημιουργικό και έμπειρο άτομο για την κάλυψη της θέσης του Creative Director με στόχο την κατεύθυνση της ομάδας προς την υλοποίηση της δημιουργικής επικοινωνίας και εικόνας για τους πελάτες της Εταιρίας, με έδρα τη Λευκωσία.

Καθήκοντα Θέσης:

Αναφερόμενος/η στο Γενικό Διευθυντή ο/η Creative Director θα έχει την ευθύνη για την ομαλή ροή των εργασιών όσο αφορά στην αποτύπωση δημιουργικών ιδεών που να «απαντούν» στις στρατηγικές που απορρέουν για τους πελάτες από την έναρξη μέχρι την ολοκλήρωσή τους. Ανάμεσα σε άλλα, θα έχει την ευθύνη να:

  • Επιβλέπει και καθοδήγει τις διαδικασίες του δημιουργικού τμήματος
  • Ελέγχει την ποιότητα της εργασίας από τη στιγμή που λαμβάνεται το brief από τον πελάτη μέχρι το τελικό αποτέλεσμα
  • Ελέγχει την ολοκλήρωση της ζητούμενης εργασίας από τη σύλληψη της αρχικής ιδέας έως την τελική εκτέλεση εντός των προθεσμιών
  • Κατανόει τη στρατηγική προσέγγισης και κοινού/στόχου σε σχέση με το brand/πελάτη
  • Διαμορφώνει δημιουργικές ιδέες (concepts) που να απαντούν στο brief και/η τη στρατηγική που έχει ετοιμαστεί για το brand/πελάτη
  • Ετοιμάζει τηλεοπτικά σενάρια
  • Συμβάλλει στα κείμενα, slogans και τίτλους διαφημιστικών κειμένων
  • Έχει στενή επαφή με τα υπόλοιπα τμήματα της εταιρείας
  • Διαχειρίζεται και κατανέμει αρμοδιότητες στους Art Directors και παρέχει οδηγίες για παράδοση του καλύτερου αποτελέσματος
  • Παρουσιάζει τις ολοκληρωμένες ιδέες στους πελάτες και στα μέλη της ομάδας
  • Έχει συνεχή ενημέρωση για όλες τις τάσεις που αφορούν στην εμπορική επικοινωνία και διαφήμιση και τήρηση των βέλτιστων πρακτικών
  • Αναπτύσσει τις δεξιότητες των ατόμων του τμήματος
  • Παρέχει αποτελεσματικές λύσεις στα όποια προβλήματα παρουσιάζονται στο τμήμα ή/και συμβάλλει σε λύσεις σε προβλήματα που προκύπτουν μεταξύ του τμήματος του/της και άλλων τμημάτων
  • Παρακολουθεί ενεργά το διαφημιστικό τοπίο στην Κύπρο
  • Επικοινωνεί με εξωτερικούς συνεργάτες (π.χ. στούντιο παραγωγής) και αναθέτει εργασίες με βάση τα προαπαιτούμενα
  • Επιβλέπει την εργασία των εξωτερικών συνεργατών (π.χ  στούντιο παραγωγής) και διασφαλίζει το απαιτούμενο αποτέλεσμα

Προσόντα:

  • Πανεπιστημιακός τίτλος σε θέματα Γραφικών τεχνών, Design, Marketing ή σε οποιοδήποτε άλλο συναφές αντικείμενο
  • Μεταπτυχιακός τίτλος σε σχετικά θέματα θα θεωρηθεί ως επιπλέον προσόν
  • Επαγγελματική εμπειρία τουλάχιστον 3 ετών σε αντίστοιχη θέση στον διαφημιστικό χώρο ή σε τμήμα marketing εμπορικής εταιρίας, αποδεδειγμένη με ισχυρό portfolio
  • Γνώση της Αγγλικής και Ελληνικής γλώσσας
  • Άριστη γνώση εφαρμογών Microsoft Office Suite

Ωφελήματα:

Η Εταιρεία προσφέρει ελκυστικό πακέτο απολαβών αναλόγως των προσόντων και πείρας.

Υποβολή αιτήσεων δεν θα γίνεται αποδεχτή πέραν από τις 15 Ιουνίου 2023.

Όλες οι αιτήσεις θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά απευθείας μέσω της ιστοσελίδας της KPMG Limited χρησιμοποιώντας τον σύνδεσμο εδώ.

Μόνο οι επιτυχόντες υποψήφιοι θα ειδοποιηθούν.

Όλες οι αιτήσεις θα εξεταστούν με πλήρη εχεμύθεια.